Orel

Kihelkonna kirikus asub Eesti vanim säilinud orel, mille ehitajaks on Durlachist pärit orelimeister Johann Andreas Stein. Esialgsele ühe manuaaliga orelile ehitas Stein 1812. aastal juurde veel pedaaliosa. Suuremate ümberehitamiste käigus 1890. aastal lisas Lätist Jekabpilsist pärit meister Friedrich Weissenborn orelile veel teise manuaali.


Sellel orelil on alustanud oma muusikuteed eelmise sajandi alguse üks Eesti tuntumaid organiste Peeter Süda, kellest hiljem sai õppejõud Tallinna Kõrgemas Muusikakoolis (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).

2007.a. sõlmiti leping oreli dokumentatsiooni koostamiseks, mida rahastasid toetajad Saksamaalt Saksa-Balti sõprusringkonnast Baden-Württembergist eesotsas Peter Heinicheniga. Töödega tegeles koostöös kolm erinevat oreliehitus- ja restaureerimisorganisatsiooni: Eesti poolelt Alexander Eckerti firma Tallinnast, Toomas Mäeväli Kuusalust ning Alvis Melbardis Lätist.

2017. aasta kevadel asus orelit restaureerima orelimeister Olev Kents. Oreli esikülje alaosa restaureerimise ja mängupuldi välisviimistluse teostasid Mirjam Averin ja Eva Mölder. Poolteist aastat oli orelimeister Olev Kentsil tõsist tööd, sest orelil on kokku kaks manuaali, 18 registrit ja 854 vilet.

2018. aasta sügisel pärast pikka ettevalmistust ja tööd sai orel restaureeritud. Pidulikul jumalateenistusel õnnistas piiskop Joel Luhamets sisse Kihelkonna kiriku ajaloolise oreli.