Ülestõusmispühad 2023

Kihelkonna kiriku lääneportaalist on võimalik astuda ligi kaheksa sajandi vanusesse hoonesse. Kui palju inimesi on selle aja jooksul üle kiriku läve astunud? Millised mõtete või tunnetega on nad pühakotta tulnud? Vanema põlvkonna inimesed on rääkinud kuidas pikka teed kiriku poole kõnniti paljajalu ja alles kiriku lähedusse jõudes pandi kingad jalga. Kingi hoiti kiriku jaoks. Ka koduseid paremaid riideid nimetati „kirikuriieteks”. Kirikusse minek oli püha teekond.

Astronaut Neil Armstrong astus 21.juulil 1969 esimese inimesena Kuu pinnale ja ütles: „See on üks väike samm inimesele, kuid tohutu hüpe inimkonna jaoks.”

Ülestõusmispühadel tunneme rõõmu sellest sammust, mille astus Jeesus hauakambrist väljudes. Ta ütles: „Ma olin surnud, ning ennäe, ma elan igavesest ajast igavesti ning minu käes on surma ja surmavalla võtmed!” (Ilm.1,18). Neil Armstrongi maine rännutee lõppes 25. augustil 2012, kuid Jeesuse astutud sammu tohutu hüpe inimkonna jaoks ulatub palju kaugemale. Jeesus ütleb: „Mina olen tee ja tõde ja elu. Ükski ei saa minna Isa juurde muidu kui minu kaudu.” (Jh.14,6)

Kord aastate eest kutsuti mind hilisel õhtutunnil ühele eakale emale püha armulauda jagama. Kui olime armulauapalvuse lõpetanud ütles too ema mulle rahulikult: „Ära minu pärast muretse, ma näen juba ingleid enese juures. Ma hakkan nüüd koju minema.” Jätsime hüvasti ning hommikul tütar helistas ja teatas, et ema on lahkunud. Ta asus teele selle rahu ja julgusega et ülestõusnud Jeesus Kristus on hauast välja astunud ning ka tema jaoks Isa juures taevase eluaseme valmis seadnud. Pühakoda on nimetatud Jumala riigi saatkonnahooneks. Mitmesse kaugemasse riiki reisimiseks on vaja eelnevalt taotleda viisa. Kihelkonna koguduse ristimisvaagnal on Jeesuse sõnad, mida võib nimetada viisaks taevariiki: „Kes usub ja keda ristitakse, see peab õndsaks saama!” (Mark.16,16). See on kallis Jumala tõotus.

„Ma olen ristitud!“— Selle lause kirjutas Martin Luther oma töölauale, kui ta oli rusutud, kahtlustes ja kiusatustes. Seda selleks, et hoida oma silme ees Jumala kutsumist ja tõotusi. Ristimise meenutamine kinkis talle alati selgust ja kindlust.

Hea sõber, Sinagi võid astuda oma väikese sammu kiriku uksest sisenemiseks. Võimalik, et oled teinud seda ka kümneid või sadu kordi. See on hea. Kui astume Jumala ette kirikus või ka oma kambris siiras usus ja palves, võib sellest kasvada Sinu jaoks tohutu hüpe igaviku jaoks. Sinna kuhu ülestõusnud Issand on läinud meile asemeid valmistama.

Rene Reinsoo

koguduse õpetaja