Kiriku torni renoveerimine

Kaks kÔrget torni Kihelkonnal.

Kirikutorni kohta on öeldud, et see on nagu sĂ”rm vĂ”i teeviit, mis nĂ€itab ĂŒles taeva poole. Saaremaa lÀÀnekaldal Kihelkonnal vĂ”tsid tublid ja ettevĂ”tlikud mehed nĂ”uks veidi enam kui 120 aasta eest ehitada kirikule vĂ”imas ja kĂ”rge torn mis juhiks mĂ”tted Jumala poole ning oleks kindlaks sihiks ka meremeestele. AastakĂŒmneid plinkis kirikutornis majakas ning see oli lisaks otsesele tĂ€hendusele ka kĂ”nekas sĂŒmbol – kui elumere lainetel ekseldes otsid kodusadamat, siis Jumala sĂ”na ja palve juhatavad sind sihile.

Üle sajandi on puitkonstruktsioonile pikk aeg ning niiskus ja puidukahjurid olid muutnud torni avariiliseks. TĂ€nu Saaremaa vallale ja Muinsuskaitseametile sai tehtud torni remondi pĂ”hitöö.

JaanipÀeva jÀrel said kuldne kukk ja kuul Ônnistatud ning tagasi tornitippu koos ajakapsliga. Sellest sai igati tore pidupÀev.

2020. aasta lĂ”pul kujunes idee, et nii suur eeltöö on tehtud ja mĂ”istlik oleks veel pingutada ning plaanitud tsingitud teraspleki asemel katta tornikiiver kallima vaskplekiga, mille kestvus on kordades pikem. SĂŒdamest tĂ€nu piirkonnaga seotud ettevĂ”tjatele, kes mĂ”ttega kaasa tulid ning nĂ”nda sai torn vaskplekiga kaetud. PĂ€ikeselisel hommikul on vaade vĂ”imas.

PĂŒhapĂ€eval, 11.juulil 2021 oli Kihelkonnal suur pidupĂ€ev. Kirikus jutlustas ja restaureeritud kirikutorni pĂŒhitses EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Lisaks sĂ€ravale kirikutornile oli vĂ”imalus nĂ€ha ja kuulda ka meie ja maailma muusikataeva ĂŒht sĂ€ravamat tornitippu Ain Angerit, kes sellel pidupĂ€eval oli lahkesti nĂ”us oma lapsepĂ”lve kodukirikus jumalateenistusel mitu laulu laulma.

Kell 11 oli kontsert-jumalateenistus, kus Ain Angerit saatsid Piret Aidulo orelil ja Aare Tammesalu tĆĄellol.

Peale jumalateenistust pĂŒhitses peapiiskop Urmas Viilma torni Ă”ues. Peale pidulikku jumalateenistust oli vĂ”imalik kiriku hoovis pista pĂ”ske tĂŒkk kringlit ning seejĂ€rel andis pĂ”neva ĂŒlevaate tehtud töödest ja leidudest restaureerimistööde juht kunstiajaloolane Juhan Kilumets.

SeejÀrel toimus Ain Angeri kontsert kirikus koos Piret Aidulo ja Aare Tammesaluga.

SĂŒdamest tĂ€nu kĂ”igile, kes aitasid kaasa tornitöödel ja pidupĂ€eva korraldamisel!

Olge hoitud ja Ônnistatud!

Rene Reinsoo

koguduse Ôpetaja

Suured tÀnud toetajatele

Tornikuuli ja kuke kuldamise toetajad