Kiriku torni renoveerimine

Kaks kõrget torni Kihelkonnal.

Kirikutorni kohta on öeldud, et see on nagu sõrm või teeviit, mis näitab üles taeva poole. Saaremaa läänekaldal Kihelkonnal võtsid tublid ja ettevõtlikud mehed nõuks veidi enam kui 120 aasta eest ehitada kirikule võimas ja kõrge torn mis juhiks mõtted Jumala poole ning oleks kindlaks sihiks ka meremeestele. Aastakümneid plinkis kirikutornis majakas ning see oli lisaks otsesele tähendusele ka kõnekas sümbol – kui elumere lainetel ekseldes otsid kodusadamat, siis Jumala sõna ja palve juhatavad sind sihile.

Üle sajandi on puitkonstruktsioonile pikk aeg ning niiskus ja puidukahjurid olid muutnud torni avariiliseks. Tänu Saaremaa vallale ja Muinsuskaitseametile sai tehtud torni remondi põhitöö.

Jaanipäeva järel said kuldne kukk ja kuul õnnistatud ning tagasi tornitippu koos ajakapsliga. Sellest sai igati tore pidupäev.

2020. aasta lõpul kujunes idee, et nii suur eeltöö on tehtud ja mõistlik oleks veel pingutada ning plaanitud tsingitud teraspleki asemel katta tornikiiver kallima vaskplekiga, mille kestvus on kordades pikem. Südamest tänu piirkonnaga seotud ettevõtjatele, kes mõttega kaasa tulid ning nõnda sai torn vaskplekiga kaetud. Päikeselisel hommikul on vaade võimas.

Pühapäeval, 11.juulil 2021 oli Kihelkonnal suur pidupäev. Kirikus jutlustas ja restaureeritud kirikutorni pühitses EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Lisaks säravale kirikutornile oli võimalus näha ja kuulda ka meie ja maailma muusikataeva üht säravamat tornitippu Ain Angerit, kes sellel pidupäeval oli lahkesti nõus oma lapsepõlve kodukirikus jumalateenistusel mitu laulu laulma.

Kell 11 oli kontsert-jumalateenistus, kus Ain Angerit saatsid Piret Aidulo orelil ja Aare Tammesalu tšellol.

Peale jumalateenistust pühitses peapiiskop Urmas Viilma torni õues. Peale pidulikku jumalateenistust oli võimalik kiriku hoovis pista põske tükk kringlit ning seejärel andis põneva ülevaate tehtud töödest ja leidudest restaureerimistööde juht kunstiajaloolane Juhan Kilumets.

Seejärel toimus Ain Angeri kontsert kirikus koos Piret Aidulo ja Aare Tammesaluga.

Südamest tänu kõigile, kes aitasid kaasa tornitöödel ja pidupäeva korraldamisel!

Olge hoitud ja õnnistatud!

Rene Reinsoo

koguduse õpetaja

Suured tänud toetajatele

Tornikuuli ja kuke kuldamise toetajad